Puuküte või pelletiküte

Puidugraanuliahjud näevad välja nagu traditsioonilised puuküttega ahjud, kuid nende tööpõhimõte on palju modernsem.

Kütuse, puidu või muu biomassi graanuleid ladustatakse punkris, mis paigaldatakse seadme peale, küljele või seadmest eemale. Mehaaniline tigu juhib puidugraanulid automaatselt koldesse, kus seda põletatakse väga kõrgel temperatuuril ning tekib avasid mitteummistav kreosoot ja väga vähe tuhka. Soojusvaheti šaht juhib köetud õhu ruumi. Konvektsiooniventilaatori abil liigub soe õhk mööda šahti ruumi.

Suurim erinevus puidugraanuliahju ja puukütteahju vahel on see, et puidugraanuliahjus on kõrgtehnoloogiline seade koos trükkplaadiga, termostaat ja ventilaatorid, mis töötavad kõik koos, et efektiivsemalt soojendada ja reguleerida ruumi temperatuuri. Kuna pelletid ei sisalda reeglina puukoort, liimaineid ega kemikaale, tekib pelleti põlemisprotsessi käigus väga vähe tuhka. 1 tonni pelleti põletamisel tekib umbes 4 – 6 kg tuhka. Näitena olgu öeldud, et eramaja aastane tuhakogus on keskmiselt 25 kg piires, mis tingib vajaduse katla puhastamise järel kuni 2 x aastas.

Tänu pikaajalise kogemusele ning pidevale tootearengule on tänapäevased pelletikatlad väga ökonoomsed ning hooldevabad. Sellist küttelahendust on võimalik täielikult automatiseerida.